Всі ми звикли до наземного виду туризму. Проте під землею існує щонайменше 1500 цікавих маршрутів. Мова йде про таємничі печери України, які приваблюють туристів з усього світу. Деякі з них посідають лідируючі позиції в світових рейтингах за протяжністю та красою. Карстові, соляні, гіпсові, природні та рукотворні — кожна з них по-своєму чарівна та незвичайна. Сьогодні ми зануримося у світ підземелля і дізнаємося, де можна цікаво провести час. Ми познайомимо вас з локаціями для спокійних прогулянок, екстремального відпочинку та ін.
Печера Оптимістична
Почнемо наше знайомство з печерами України з найдовшої гіпсової печери в Євразії, яка має дуже гарну назву — Оптимістична. Вона розташована в Тернопільській області неподалік села Королівка. Її довжина сягає 250 кілометрів. За протяжністю Оптимістична поступається лише американській печері Флінт-Мамонтовій, яка посідає друге місце у світі.
Оптимістична вражає не лише масштабами, а й своїм внутрішнім світом, який включає:
- гіпсові лабіринти;
- підземний мінералогічний музей;
- арт-інсталяції;
- велетенські кристали;
- химерні мінеральні утворення тощо.
Цікавий факт про найдовшу печеру України: таку назву вона отримала тому, що більшість спелеологів не вірили в успіх її першовідкривачів. Через це із сарказмом називали їх «оптимістами».
Великою популярністю серед туристів Оптимістична користується завдяки неймовірним гіпсовим кристалам різноманітних форм та розмірів. Також тут є декілька підземних озер з кришталево чистою водою.
Печера Оптимістична, с. Королівка, Тернопільська область
Побачити Оптимістичну можна лише в супроводі інструктора-спелеолога. Для відвідування вам знадобиться спеціальне спорядження. Оскільки заплутана система тунелів є небезпечною для людей без досвіду.
Печери Довбуша
Це одна з найцікавіших печер України, а також місце, навколо якого ходить багато легенд. Вона знаходиться неподалік перевалу Німчич на Буковині. За переказами, саме тут у XVIII столітті переховувався легендарний опришок Олекса Довбуш зі своїм загоном. Упродовж 1740–1741 років він вів свою діяльність у навколишніх селах — Вижниці, Путилі, Довгопіллі, Розтоках і Підзахаричах.
Печери Довбуша, с. Підзахаричі, Чернівецька область
Також поговорюють, що колись печера вела аж до річки Черемош. В її надрах можуть бути заховані коштовності, які колись відібрали у місцевих заможних людей. Стежка по печери веде через ліс до хребта Берізка.
Якщо ви хочете відвідати одну з найгарніших печер Буковини, прямуйте до Підзахаричів. Тут на вас очікують мальовничі пейзажі, чисте гірське повітря, а також безліч місцевих пам’яток.
А саме:
- пам’ятник Гарчику;
- Музей художніх робіт;
- храм Святого Василя та ін.
Сама печера невелика. Її довжина складає близько 7-10 м, висота — до 6 м і ширина — до 1,5 м. Вхід ховається в похилій тріщині масивного пісковика, тож побачити її непросто. Але саме це надає місцю особливого шарму. Адже складається враження, ніби вона й досі охороняє свої таємниці.
Печера Млинки
Однай з найбільш вражаючих печер України — Млинки — знаходиться поблизу с. Засілля, Тернопільської області. Її особливість полягає в складній системі ходів. Підземні катакомби простягаються майже на 48 км. Саме цим Млинки приваблюють любителів активного відпочинку та спелеотуризму.
Печера Млинки, Чортківський район, Тернопільська область
Маршрутами печери можуть пройти тільки найсміливіші. Адже тут доведеться повзати на колінах і животі, пробиратися крізь вузькі проходи, підійматися на кам’яні виступи та долати природні перешкоди. Якщо ви плануєте відвідати одну з найекстримальніших печер в Тернопільській області, будьте готові до справжнього випробування на витривалість.
Внутрішні стіни печери прикрашені дивовижними кристалами гіпсу. Вони мають різні розміри та переливаються різноманітними кольорами: білим, жовтим, чорним і навіть червонуватим відтінком. Незважаючи на вологість, температура тут стабільна — близько 10-11°C протягом усього року.
За легендою, ці місця колись були дном давнього Сарматського моря. Коли вода відійшла, на її місці залишилася гіпсова порода, у якій природним чином сформувалися лабіринти.
Щоб відвідати печеру Млинки, потрібно мати спеціальне спорядження, а також попередньо домовитися про екскурсію. Туристичні походи організовує Тернопільський турклуб, а тривалість мандрівки складає близько трьох годин.
Печера Попелюшка
Попелюшка відноситься до найчарівніших печер України. Вона займає восьме місце в світі за довжиною (90 км) і простягається одночасно в двох країнах — Україні та Молдові. Вхід до неї знаходиться у с. Подвірне, Чернівецької області.
На трьох рівнях підземелля можна побачити:
- величезні галереї;
- підземні озера;
- дивовижні фігурки з кристалів;
- глиняні фігури (наприклад, самої Попелюшки).
Відкриття однієї з наймальовничіших печер в Україні датується 1977 роком. Спочатку потрапити до неї було дуже складно через брудний вхід (звідси пішла назва). Через деякий час катакомби затопило водою, яка вимила весь бруд. Саме тоді дослідники побачили надзвичайні підземні галереї.
Відвідати це місце варто заради дивовижних розмірів та краси залів, мінералів, чиє походження більше нагадує океанські западини, а також незвичного складу повітря. Довжина найбільшої зали складає 170 м, а ширина — 65 м. Підземелля повністю вкрите різнобарвною глиною. Крім цього, тут знаходиться більше 20 підземних озер.
Печера Попелюшка, с. Подвірне, Чернівецька область
Як і до інших печер в Карпатах, сюди організовують цікаві екскурсії. Великим плюсом є те, що для відвідування не потрібно спеціального спорядження.
Страдецька печера
Одна з найстаріших печер України — Страдецька (Страдчанська) — стародавній печерний монастир, заснований у XI столітті двома київськими ченцями. Вперше згадується в Іпатіївському літописі під назвою «Печера Домажирова». У часи татаро-монгольської навали слугувала укриттям для монахів та місцевих жителів.
У XV столітті на поверхні монастиря була побудована Страдецька Печерна Лавра. Раніше в печері була зведена невелика підземна церква, яку нещодавно відновили.
Страдецька печера, с. Страдч, Яворівський район, Львівська область.
Печера має довжину 270 м, висоту, що дозволяє зручно пересуватися, і кілька відгалужень, де розташовувалися монаші келії. Підземна церква доступна для відвідувачів. Але далі її не рекомендується досліджувати через вузькість проходів. Вхід до однієї з найпопулярніших печер Страдч вільний. Всередині сухо і безпечно, однак освітлення відсутнє, тому необхідно мати з собою ліхтарик. Також варто зазначити, що її стіни не тверді. Якщо провести по ним рукою, пісковик почне сипатися. Тому будьте обачними.
Щоб потрапити до неї, відправляйтеся у село Страдч, Яворівський району Львівської області.
Джуринська печера
Наступне місце, з яким ми хочемо вас познайомити, є об’єктом природно-заповідного фонду. Поросячка (інша назва) по праву вважається однією з найгарніших печер України. Вона розташована поблизу с. Нагоряни, Тернопільської області. Орієнтиром для вас стане річка Джурин, яка протікає через живописну долину серед височенних гір. В центрі долини можна побачити старовинну фортецю. Однією з головних природних пам’яток в цій місцевості є Джуринський водоспад. З нього річка продовжує свій шлях, огинає долину і через кілька кілометрів впадає в Дністер.
Джуринська печера, с. Нагоряни, Заліщицький район, Тернопільська область
Вхід до печери знаходиться в кількох кілометрах від долини поруч з гіпсовим кар’єром. Він представлений низьким коридором з рідкою глиною на дні. На верхньому поверсі особливих цікавинок немає. А от нижній ярус вражає численними кристалічними утвореннями довжиною до 60 см. На сьогоднішній день вхід у печеру закритий через обвал. Але місце все одно залишається важливим об’єктом для дослідження та природних подорожей.
Печера Атлантида
Друге місце за красою серед печер України та Європи посідає Атлантида. Це обумовлено багатьма факторами.
Зокрема:
- унікальними кристалічними утвореннями;
- різноманіттям залів та галерей;
- масштабністю кристалів (до 1,5 м у довжину);
- наявність статусу геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення.
Атлантида також входить до списку найцікавіших печер Хмельниччини. Вона розташована біля села Завалля, Хмельницької області. Поруч протікає річка Збруч. Печера складається з трьох поверхів загальною довжиною 2525 м та площею 4440 м2. Вхід до неї розташований на висоті 7 м над рівнем землі.
Печера Атлантида, с. Завалля, Хмельницька область
В одній з найдивовижніших печер Хмельницької області представлено безліч залів, галерей, гротів і вузьких коридорів. Також тут можна побачити багаточисельних кажанів. Будьте готові до активних фізичних навантажень. Оскільки для того, щоб пройти печеру, потрібно буде багато ходити, повзати, підніматися та забруднюватися в глині. Спеціальне спорядження, включно з комбінезонами та ліхтарями, можна взяти в оренду на місці. Екскурсії проводяться виключно в супроводі досвідчених інструкторів за попередньою домовленістю.
Печера Кришталева
Ще одне дивовижне місце на Тернопільщині — печера Кришталева. Свою назву вона отримала завдяки гіпсовим кристалами, сталактитам та сталагмітам, які нависають над головою. Довжина підземелля сягає 28 км. Відкривачем однієї з найгарніших печер Поділля став спелеолог Ржечинський у 1721 році.
Чому варто відвідати цю локацію:
- цікавий екскурсійний маршрут з електричним освітленням;
- можна прогулюватися без спеціального одягу та спорядження;
- підвищена іонізація повітря та води.
Останній пункт є досить цікавим, оскільки в печері повністю відсутні будь-які патогенні мікроорганізми. Також нещодавно в ній були виявлені мінеральний болотний мул та вода.
Печера Кришталева, с. Кривче, Чортківський район, Тернопільська область
Трохи історії: під час Другої Світової війни в Кришталевій ховалися бійці УПА. Радянські війська намагалися знищити їх, підірвавши вхід. Відновити доступ до підземелля вдалося лише на початку 60-х років. Після цього Кришталева стала однією з найпопулярніших печер України серед туристів.
Кришталева повністю відкрита для екскурсій. Вона має спеціально облаштовані маршрути з електричним освітленням. Для проходження лабіринтів не потрібно спеціальної фізичної підготовки.
Печера Озерна
Озерна, як і Оптимістична, відноситься до типу карстових печер України. На сьогодні вона досліджена сього на 40%. Роботи з вивчення нових проходів та порожнин ще тривають. Підземелля простягається під вододілом річок Нічлава та Серет. Саме завдяки цьому тут з’явилися цікаві утворення.
Щоб потрапити в печеру, необхідно пройти близько 1 км від околиць села Стрілківці і знайти велике провалля глибиною 18 метрів. На його дні знаходиться вхід. Місцеві жителі вперше помітили його ще в 1943 році. Пізніше ця печера стала укриттям для членів ОУН-УПА. Загальна протяжність проходів в печері — 130 км. Але в останні ділянки досить складно проникнути через великі брили в залах. Попри це Озерна є другою найбільшою печерою України.
Печера Озерна, с. Стрілківці, Чортківський район, Тернопільська область
Це місце багате на різноманітні геоморфологічні утворення: галереї, органні труби, кристалічні форми, гіпсові фігури та обвальні ділянки. Тут є постійні озера з температурою води близько +90°C. В той час як температура в підземеллі не перевищує +12°C. В Озерній безліч величезних залів з особливими назвами. Наприклад, Кристал, Альпи, Циклоп, Мансарда тощо. Іноді вона частково затоплюється. В такі періоди пересуватися в ній можна тільки на човні чи з аквалангом. Це одна з найнебезпечніших печер в Україні, тому вхід до неї не завжди відкритий.
Печера Вертеба
Печера Вертеба розташована на півдні Тернопільської області. Вона є частиною унікального печерного комплексу, до якого також входять Атлантида, Озерна та ін. Вертеба має величезне археологічне значення. Оскільки в ній були виявлені артефакти Трипільської культури. В 2004 році її офіційно визнали першим в Україні підземним музеєм Трипілля.
Печера Вертеба, Чортківський район, Тернопільська область
Підземелля вражає широкими галереями та вузькими проходами з перемичками. Загальна довжина досліджених ходів — близько 9021 м. Печера утворена в гіпсових породах і має унікальну геологічну будову. В середньому температура в ній становить +11°C, а вологість — до 98%.
Вхід знаходиться на полі і виглядає як природна лійка. Вертеба складається з великого залу на глибині 10 м, який підтримують величні колони. Далі за ним йдуть заплутані ходи. Екскурсії по найглибшій печері України проводяться тільки для організованих груп. Для проходження спеціальних маршрутів потрібно заздалегідь повідомити адміністрацію.
Вертеба розташована неподалік села Більче-Золоте в Борщівському районі Тернопільської області.
Олексинська печера
Олексинська — одна з наймолодших і найцікавіших для спелеотуризму локацій Тернопільщини. Вона була виявлена нещодавно, але вже стала популярною серед дослідників. Її особливість полягає у високому рівні грунтових вод, які заповнюють більшість ходів. Тому деякі ділянки доступні лише на човнах.
Олексинська печера, Борщівський район, Тернопільська область
Загальна довжина печери складає 1244 м, площа — 1720 м2, а висота ходів здебільшого не перевищує 4 м. Всередині переважають вузькі щілини, хоча є й кілька ширших залів. Вологість в Олексинській дуже висока, циркуляція повітря слабка. Через це тут водиться багато кажанів та диких тварин.
Печера непридатна для самостійного відвідування. Візит слід погоджувати з провідником. Через складні умови (високий рівень води, слабке освітлення) необхідно мати з собою відповідне спорядження: гумові чоботи, теплий одяг, каску та налобний ліхтарик.
Розташована печера неподалік села Олексинці, Борщівського району, Тернопільської області.
Більшість цікавих локацій розташовані саме в західних областях. Багато туристів надають перевагу печерам Карпат. Але ви можете самостійно обрати маршрут для подорожі та відвідати одразу декілька цікавих місць.